IzyRead Hakkında

IzyRead Nedir

IzyRead hızlıca web sayfaları oluşturmanızı sağlar. Zengin içerikli web sayfaları oluşturmak ve düzenlemek artık çok kolay. Web sayfalarına resim ekleyebilir yada video yerleştirebilirsin. İstediğin kadar menü oluşturabilirsin. Her menü için içerik oluşturabilirsin. Menüleri istediğin zaman gizleyebilir ve gösterebilirsin. Sayfanın duvarını aktifleştirebilirsin. Sayfa duvarın için içerik giriş kuralını belirleyebilirsin. İstersen herkes duvarına içerik girebilir. Sayfan hazır olduğunda yayınlayabilir ve insanların görmesini sağlayabilirsin.

Sayfa Oluştur

Giriş yaptıktan sonra "Sayfa Oluştur" bölümüne Profile menüsünden ya da "Sayfalarım" sayfasına gittikten sonra ulaşabilirsin. "Sayfa Oluştur" butonunu tıkladıktan sonra, sayfanı oluşturacağın form açılacaktır.

create page

Sayfa Adı: Sayfanın adı nedir. Bu senin sayfanın başlığı olacaktır.

İnternet Kullanıcı Adı: Bu bilgi url de kullanılacak olan tekil kullanıcı adı olacak.

Kısa Açıklama: Sayfanız ne hakkında. Sayfanızı tanımlayan kelimelerle bir açıklama yazabilirsiniz. Anahtar kelmeler önemli çünkü sayfanızın arama sonuçlarında görünmesini sağlayacak. Sayfanızla en ilgili kelimeleri burada eklemeye çalışın.

Kategori: Sayfanız için bir kategori seçin.

Alt Kategori: Sayfanız için bir alt kategori seçin. Doğru kategoriyi seçmek insanların sizi bulmasına yardımcı olur.

Formu doldurduktan sonra "Sayfa Oluştur" butonuna tıkla, sonrasında ayarlar sayfasına yönlendirileceksin.

Sayfan için bir kapak fotoğrafı seç.

create page

Duvar Ayarları

Sayfanızın duvarını aktifleştirebilirsin/pasifleştirebilirsin. Sayfa duvarını aktifleştirdiğinde ayarlaryabileceğin bazı seçenekler çıkacaktır. Duvarına kimlerin içerik girebileceğini seçebilirsin. Herkes içerik girebilir,sadece sen içerik girebilirsin ya da insanların içerik girmesine izin verirsin ancak sen içerikleri onayladıktan sonra duvarda görünür olurlar. Hatta duvara resim yükleme ya da video embed etme yapılıp yapılamayacağını da seçebilirsin.

Hatta duvar ismini menülerden istediğin bir isim olarak değiştirebilirsin.

create page

Menü ve İçerik Ekleme

Sayfanı oluşturduğunda Anasayfa ve Duvar menüleri otomatik olarak oluşturulur.Elbette sen daha fazla menü oluşturabilirsin. Hatta üst bir menü seçerek alt menüler de oluşturabilirsin.

Anasayfa ve duvar menüleri silinemez ve üst menü olarak atanamazlar. Ancak bu menüleri pasif hale getirebilirsin.

create page

Yeni Menü Ekle: Önce menü adını girin. Sonra "Menü Ekle" butonuna tıklayın. Eklediğiniz menüyü listede göreceksiniz.

create page

Alt Menü Ekle: Önce listeden bir üst menü seçin. Sonra alt menünüzün adını girin ve Menü Ekle butonuna tıklayın. Yeni alt menünüz artık listede.

create page

Menü'ye İçerik Eklemek: Menüleri oluşturduktan sonra her menü için içerik eklemen gerekir. Böylece insanlar menüye tıkladığında oluşturduğun içerikleri görecekler.

create page

Menü Adını Düzenle: Anasayfa dışındaki menü isimlerini düzenleyebilirsin. Aşağıdaki resimden menü isimlerini nasıl düzenleyebileceğini görebilirsin.

create page

Menü Aktifleştir/Pasifleştir: Menüleri istediğin zaman aktifleştirebilir ya da pasifleştirebilirsin. Ancak varsayılan menü pasif yapılamaz. Önce başka bir menünün varsayılan olarak işaretlenmesi gerekir. Böylece insanlar her zaman sayfanızı ziyaret edebilirler. Aşağıda menüyü nasıl pasif/aktif yapabileceğini görebilirsin.

create page

Varsayılan Menü Seçimi: Varsayılan menü değiştirilebilir. Sayfanı ilk oluşturduğunda varsayılan menu anasayfadır. Ancak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi varsayılan menü değiştirilebilir. Varsayılan menu senin sayfalarından varsayılan sayfa demektir. Sayfan ilk ziyaret edildiğinde bu sayfa görünür.

create page

Menü Sil: Kendin oluşturduğun menüleri silebilirsin. Ancak menüleri silerken dikkatli olman gerekir, çünkü menüyü sildiğinde menü içerikleri de silinir!

create page

Metin Editörü

İçeriklerini oluşturmak için gelişmiş metin editörünü kullanabilirsiniz. Bu editör ile başlıklar, paragrafpar, alıntılar, bağlantılar, tablolar ve resimler ekleyebilirsiniz. Ayrıca youtube videolarını sadece video linkini editörün içerisine yapıştırarak ekleyebilirsiniz.

Metinlere stil vermeniz için 2 araç çubuğu vardır. Araç çubuklarından biri editörün altındadır. Diğeri ise editör içerisindeki satırlarda gezinmeniz sırasında editörün solunda satır hizasında gözükür. Alttaki araç çubuğu ile istediğiniz stil ile en alta yeni bir satır ekleyebilirsiniz. Ve soldaki araç çubuğu ile ilgili satırın stilini değiştirebilir ya da o satıra medya ekleyebilirsiniz.

create page

T ikonu hiçbir stil olmadan düz metin ekler.

create page

H1 ikonu en büyük fonta sahip başlık ekler.

create page

H2 ikonu daha küçük fonta sahip bir başlık ekler.

create page

H3 ikonu daha açık renkli bir başlık ekler.

create page

" ikonu alıntı eklenmesini sağlar.

create page

Tablo ikonu ile tablo eklenir. Varsayılan olarak 3 kolon ve 5 satırlı bir tablo eklenir. Ancak satır solunda çıkan menüden yeni satır/kolon eklenmesi ya da çıkarılması yapılabilir.

create page create page

Resim ikonu editör içerisine resim yüklemenizi sağlar.

create page create page create page

Kopyala Yapıştır

Kopyala yapıştır ile html içerikler de editörün içerisine eklenebilir. Benzer şekilde resimler de kopyala yapıştır ile editör içerisine yüklenebilir. Youtube video urlleri yapıştırıldığında video editör içerisine eklenir.

Sayfalar içerisinde arama yapabilirsiniz. Aramalarda sonuç bulamadığınızda anahtar kelimleri değiştirmeyi deneyin. Anasayfada kullanabileceğiniz bir arama çubuğu vardır. Bunun yanında büyüteç ikonu ile tüm sayfalardan arama yapabilirsiniz.

create page create page

Kendi sayfalarınızda da arama yapabilirsiniz. Sayfalarım sayfasına gittiğinizde bir arama çubuğu görebilirsimiz. Bu arama çubuğu ile kendi sayfalarınızda arama yapabilirsiniz. Siz de farketmişsinizdir ki kendi sayfalarınızda arama yaptığınızda ilk karaketer olarak ':' arama filterisinin başında yer alır. Burada arama filtrenizde en başa ':' koyarak her zaman kendi sayfalarınızda arama yapabileceğinizi görebilirsiniz.

create page

Takip ettiğiniz sayfalarda arama yapabilirsiniz. Takip ettiğim sayfalar sekmesine gittiğinizde bir arama çubuğu görebilirsimiz. Bu arama çubuğu ile takip ettiğiniz sayfalarınızda arama yapabilirsiniz. Siz de farketmişsinizdir ki takip ettiğiniz sayfalarınızda arama yaptığınızda ilk karaketer olarak '.' arama filterisinin başında yer alır. Burada arama filtrenizde en başa '.' koyarak her zaman takip ettiğimiz sayfalarınızda arama yapabileceğinizi görebilirsiniz.

create page